* המסלול באדיבות דב פוניו. לקריאה מורחבת ותיאור המסלול המלא, מומלץ לרכוש את הספר "מדריך למטייל בדרום מדבר יהודה" מאת דב פוניו.

לפני שיוצאים חשוב לדעת

אורך המסלול: קצת יותר מ- 1 ק"מ.
דרגת קושי: המסלול תלול למדי והעלייה דורשת מאמץ וזהירות – לא מתאים למי שיש לו בעיות ברכיים.
מי שתיה: אין.
אם מסתפקים בתצפיות אין מגבלה.
צבע סימון: כחול.
שמורת טבע.
התחלה: יוצאים מערד מרחוב מואב אל כביש 3199. הכביש תחילה עולה ובהמשך יורד אל בקעת קנאים, עובר ליד כפר הנוקדים, חוצה ועולה שוב מזרחה ואחרי 11.3 ק"מ מרחוב מואב בערד עולה אל הקצה הצפוני של הר קנאים.

תמצית המסלול

הר קנאים הינו "הר מישאר" טיפוסי. גוש קירטון שנשאר על עומדו, אחרי שכל סביבתו נסחפה. ההר- שלוחה טרפזית של חצי ק"מ – נשאר עומד זקוף ובולט 70 מטר מעל סביבתו. על קודקודו שארית שכבות אבן צור.

פרטי הסביבה והמסלול הרגלי

על גבי ההר מתמשך שביל צר מצפון לדרום ואליו עולה שביל מסומן כחול. השביל עולה בקרבת חניון הלילה. הוא תלול למדי והעלייה דורשת מאמץ וזהירות (במיוחד הירידה). לא מתאים למי שיש לו בעיות ברכיים. מפסגתו נשקף נוף נהדר: הרי מואב, מפעלי האשלג ובריכות האידוי, מצדה, הר נמר, הרודיון, יישובי הר חברון, הר עמשא, ערד, מצפה זוהר. חוויה מיוחדת היא עלייה להר עם שחר וצפייה בזריחת השמש מעל הרי מואב. קיים גם שביל עלייה ברור לא מסומן שבהתקרבו אל הקצה העליון הופך להיות מסוכן למעבר. מוטב להמנע מעלייה בשביל זה.
שביל גמלים ברור ויפה יורד מהאזור מתחת לקצה הצפוני של הר קנאים על גבי שלוחה מתונה מזרחה אל עבר קמר קנאים. השביל אינו מסומן ועל פי חוק רשות הטבע אינו מותר לתנועה. השביל יורד בפיתולים בנויים בערוצון במדרון התלול של הקמר ואינו נצפה ממצדה בגלל גבעה חוסמת שפסגתה 76 מטר מעל פני הים. אפשר שבזמנים קדומים היתה זו דרך עורפית סמויה מהעין שאיפשרה להגיע בהסתר אל מצדה.