* המסלול באדיבות דב פוניו. לקריאה מורחבת ותיאור המסלול המלא, מומלץ לרכוש את הספר "מדריך למטייל בדרום מדבר יהודה" מאת דב פוניו.

לפני שיוצאים חשוב לדעת

אורך המסלול: 3 ק"מ
דרגת קושי: בינוני
מי שתייה: אין
סוג הטיול: משפחות מטיבי לכת
עונה מומלצת: אוקטובר-מאי
צבע סימון: שחור
שמורת טבע
תחילת המסלול: מצפה זוהר
סיום המסלול: כביש 258. במרחק 1 ק"מ מצומת חתרורים
סכנות מיוחדות: שיטפונות פתע (אגן ניקוז קרוב). לא להכנס לטיול אם יש תחזית לגשם.
בטחון, חילוץ: יש לחייג 100.
מגיל 6 ומעלה
אפשרויות נוספות: להשאיר רכב בצד כביש 31. עלייה על שביל מסומן דרך ראש זוהר עד מצפה זוהר. תוספת של 2.5 ק"מ עלייה קשה.
הערות: מומלץ לארגן הסעה מערד עד המנחת ומשם להמשיך בהליכה 4 ק"מ על דרך נוחה. אין קליטה בטלפון סלולרי ברוב קטעי המסלול.

תמצית המסלול

ערוץ נחל קניוני במורד קמר זוהר. המסלול כולו בירידה – לעתים ירידה בשיפוע ניכר. מעברים אתגריים. במקומות קשים מותקנות ידיות אחיזה. מצוקי הסביבה ופיתולי הנחל מרשימים ביותר. צמחיית מדבר עשירה (במיוחד בעונת החצבים). גבים מלאים מים אחרי השיטפונות. המים לא נשמרים זמן רב. בעונה החמה מומלץ לטייל במקום מוקדם בבוקר או אחרי הצהריים.

פרטי הסביבה והמסלול הרגלי

אחד ממסלולי הטיול היפים ומעניינים בדרום מדבר יהודה. יתרון נוסף שהוא קצר. למעבר הרגלי דרוש זמן של שעה וחצי עד שלוש שעות (לפי הקצב וההפסקות) .לכן זה טיול מתאים לתכנית "מחצית היום", כהשלמה לתכנית יום שלם למחרת.
חסרונו: אל מצפה זוהר מובילה דרך לא משובחת (בלשון המעטה) של 4 ק"מ. גם עם עברת עם רכב פרטי את הדרך ממנחת ערד עד מצפה זוהר, תאלץ לחזור עם רכב נוסף את כל הדרך כי המסלול אינו מעגלי. הפתרון הטוב הוא להזמין מראש בערד טרנזיט (בין 14 ל-20 מקומות).
אפשר גם ללכת ברגל מהמנחת. זו תוספת דרך קלה באורך 4 ק"מ. באשר לסיום, אפשר להחנות מראש רכבים בצומת חתרורים (6.5 ק"מ מערד). בסיום המסלול, 1 ק"מ הליכה מסיום השביל השחור ליד הכביש עד צומת חתרורים.
ממצפה זוהר יורד השביל המסומן שחור אל ערוצו של נחל אבוב. בדרך אנו צופים מזרחה אל אזור החתרורים – אזור גיאולוגי מיוחד במינו. השביל יורד אל ערוץ הנחל על גבי מדרון תלול זרוע אבני צור חדות- יש להזהר מהחלקה.
בתחתית הערוץ רצפת גיר עם מדרגות מפל קטנות. במרחק קצר מהמפגש עם הערוץ נפער מפל גדול – גובהו כ-20 מטר. המפל נעקף משמאל. בקטע העליון התלול יש מדרגות סלע בולטות וידיות ברזל להאחז בהן.
ערוץ הנחל יורד בתוואי צר ומתפתל, תוך כדי מעבר על מדרגות מפל קטנות. בהמשך עוקפים גב גדול מימין. שוב מעבר קצר עם ברזלים. הגב אחרי שיטפון מלא מים ומזמין לרחצה.
אחרי עוד קצת הליכה, בנ.צ. 569610/222125 השביל המסומן יוצא שמאלה מהנחל, על מנת לעקוף עוד מפל מרזב שמתחתיו נמצא עין אבוב. זהו מעיין שכבה קטן שנובע בסדק בתחתית המפל – נראה שבעבר היה מעיין פעיל, אבל כעת מתאספים בו מים רק לאחר גשמי החורף. בקיץ נשאר רק כתם לחות. בכל אופן, זה עשוי להשתנות משנה לשנה.
כאמור, השביל עוקף את המפל וחוזר לאפיק בסמוך לעין אבוב. קטע יפה, שחתור בין קירות סלע גיר זקופים ומוצל רוב שעות היום.
מייד אחרי עין אבוב שוב מפל קטן בו יורדים עם ידיות ברזל. לאחר מכן הערוץ נפתח בהדרגה ויוצא לעמק הרחב של נחל גורר לרגלי קמר זוהר. בעמק עובר כביש 258. עם הכביש שמאלה 1 ק"מ צומת חתרורים.
.

.